Naša web stranica koristi kolačiće za poboljšanje i personaliziranje vašeg iskustva. Naša web stranica također može sadržavati kolačiće trećih strana poput Google Adsense, Google Analytics, Youtube. Korištenjem web stranice pristajete na upotrebu kolačića.
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje je ženska, feministička, neprofitna udruga osnovana na Međunarodni dan žena – 8. ožujka 1997. godine – kao odgovor na probleme kršenja ljudskih prava, posebice ženskih i manjinskih prava, probleme militarizma, nacionalizma te pada ekonomskog standarda u poslijeratnom periodu. CESI su osnovale aktivistice i članice ženskih i mirovnih inicijativa s dugogodišnjim iskustvom u radu sa ženama koje su preživjele traume rata. Uži tim ima 20 članica, a velik broj suradnica i volontera/ki svojim radom doprinosi razvoju i ostvarenju naših ciljeva.
Misija
CESI je feministička organizacija koja se zalaže za unaprjeđenje društvenog položaja žena te ostvarenje spolne i rodne ravnopravnosti, kao i za puno provođenje svih zakona i međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava. Razvoj civilnog društva smatramo važnim preduvjetom razvoja demokratskog društva.
Vizija
Republika Hrvatska je demokratsko, socijalno pravedno društvo u kojem sve osobe uživaju jednaka prava i imaju jednake mogućnosti za ostvarivanje svojih potencijala te ravnopravno sudjeluju u svim aspektima društvenog, političkog, kulturnog i ekonomskog života. CESI je feministička organizacija koja kroz stručna znanja i vještine potiče usavršavanje, razvoj i osnaživanje svih društvenih aktera za pravedno društvo.
Vrijednosti i principi djelovanja
CESI svoje djelovanje zasniva na radu za opće dobro, a u skladu s vrijednostima feminizma, nenasilja, ravnopravnosti, tolerancije, uvažavanja različitosti, solidarnosti te jednakih mogućnosti. Društvene promjene koje vode ka pravednijem i odgovornijem društvu te socijalna osjetljivost važne su odrednice za koje se zalažemo u svom djelovanju.
Kao organizacija razvijamo znanje, fleksibilnost i spremnost na suradnju te potičemo na doprinos svake osobe u zajedničkom djelovanju. Konstantno promišljanje feminističke teorije i prakse osobine su koje njegujemo kao pojedinci/ke i kao članovi/ice tima.
Konferencija „Dostupnost sigurnog i zakonitog pobačaja: Problem uskraćivanja zdravstvene skrbi na temelju vjere ili savjesti“
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i...
„Podizanje svijesti o rodno uvjetovanom kibernetičkom nasilju nad djevojčicama i ženama te stvaranje sigurnijeg online okruženja - CERV-2022-DAPHNE-101096462-bE-SAFE”
U sklopu ...
Pozivamo da se prijavite na seminar Žene i politika: Biram ravnopravnost! koji će se održati od petka 3. 2. do nedjelje 5. 2.2023. godine u Hotelu Sport u Ivanić-Gradu. ...
CESI su partnerice na projektu „Seksualno nasilje – edukacijski i preventivni program 2 – Junior (SNEP 2 – Junior)“ (engl. Sexual Violence – Educational and Prevention Program 2 –...
Pozivamo vas da zajedno, u solidarnosti s Mirelom Čavajdom prikupimo nužan iznos za medicinski zahvat u Sloveniji kojeg joj je zdravstveni sustav Hrvatske uskratio iako joj je zak...
We stand in solidarity with Mirela Čavajda. We invite you to join us in raising the necessary funds for a medical procedure regarding termination of pregnancy in Slovenia, which s...
Kampanja Nije u redu u uredu dobila je Grand Prix Effie za najučinkovitiju kampanju godine, Effie zlato za najbolju kampanju u kategoriji Engaged community, Effie srebro u kategor...
Na temelju popisa srednjih škola objavljenih na službenim stranicama grada Zagreba analizirani su javno objavljeni školski kurikulumi dostupni na web stranicama škola. Većina anal...
Autor/ica: prof. emeritus Dean Ajduković, mag. psih. Ivana Car
Rodno utemeljeno nasilje (RUN) je ono nasilje koje se odvija zbog roda osobe, kao rezultat rodnih normi i stereo...
CESI Vas poziva na ciklus od 5 edukacija/radionica za žene koje traže posao i/ili žele pokrenuti svoj posao koje se provode u okviru projekta Rodna jednakost u svijetu rada.
Te...
Brošura #ToNijeLjubav namijenjena je tinejdžerima, a govori o ljubavi, vezama, sekstanju, te različitim oblicima elektroničkog seksualnog i nasilja u vezama.
CESI u suradnji s partnerskim organizacijama organizira Međunarodnu konferenciju za nastavnice i nastavnike: Strategije suzbijanja elektroničkog seksualnog i rodno uvjetovanog nas...
Čak devet od deset građanki i građana Republike Hrvatske smatra da je država dužna osigurati djeci i mladima pristup informacijama, obrazovanju i uslugama vezanim uz zaštitu njiho...
Edukacijski program u trajanju od 16 školskih sati razvijen je kao dio međunarodnog projekta ERASE GBV kojeg financira program Europske unije za prava, jednakost i građanstvo, ...
U okviru projekta „Mogu reći neću!“ osposobljeno je 30 vršnjačkih edukatora/ica iz devet srednji škola i one/oni provode program prevencije elektroničkog seksualnog i nasilja u partnerskim vezama mladih u svojim školama.
U ponedjeljak, 22. veljače, obilježava se Europski dan žrtava kaznenih djela. Jedanaest organizacija civilnog društva zajedničkom će javnom akcijom na društvenim mrežama podsjetit...
Priručnik pripremljen u okviru regionalnog projekta pod nazivom „Mogu reći neću! Osnaživanje mladih, posebno djevojaka, da se suprotstave elektroničkom seksualnom i rodno uvjetova...
CESI u partnerstvu sa Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova RH, marketinškom agencijom Señor iz Zagreba i najstarijom islandskom organizacijom za ženska prava IWRA – Icelnadic Women's Rights Association provoditi će projekt Radnica – Rodna jednakost u svijetu rada, s ciljem rješavanja nejednakog i diskriminatornog položaja žena u svijetu rada.
True 2 You časopis za mlade je jedinstven i predstavlja inovativan način učenja za suprotstavljanje elektroničkom seksualnom i rodno uvjetovanom nasilju u intimnim vezama mladih.
Opis projekta:
Rijetke bolesti javljaju se kod manje od 5 osoba na 10 000 ljudi. Radi se o širokom spektru bolesti o kojima često medicinska struka i javnost ne znaju m...
Unutar našeg izdavaštva produciramo brošure i priručnike, analize i istraživanja, spotove i filmove, informativne letke i web stranice.
Posjetite neke od naših web stranica putem poveznica na desnoj strani, a klikom na "saznajte više" informirajte se o našim ostalim izdavačkim aktivnostima i projektima!
"SEZAM - Seksualna Edukacija ZA Mlade" je prva web stranica za mlade koja obrađuje teme seksualnosti i rodne ravnopravnosti na edukativan i informativan način.
Knjižni fond obuhvaća oko 1000 naslova širokog raspona tema kao što su: feminizam, ženska povijest, ženska ljudska prava, civilno društvo, spol i rod, žensko zdravlje, reproduktivno zdravlje i seksualnost adolescenata, nasilje, književnost, umjetnost, kultura, politika, sociologija, mediji, zakoni, psihologija, menadžment, organizacijski razvoj, itd.
Ravnopravnost između žena i muškaraca nije odvojeno pitanje žena, već je uvjet društvene pravde i jedini put izgradnje samoodrživog, pravednog i razvijenog društva, te ostvarivanja ljudskih prava unutar njega.
Naši programi
Socijalna pravda i jednake mogućnosti
Društveni aktivizam i politički procesi
Spol, rod i seksualna prava
Socijalna pravda i jednake mogućnosti
Aktivnostima u okviru programa Socijalna pravda i jednake mogućnosti želimo utjecati na poboljšanje društvenog i ekonomskog položaja ranjivih skupina, s ciljem stvaranja pravednijeg društva. Posebice radimo na poboljšanju položaja žena u svijetu rada te suzbijanju nasilja nad ženama.
Nasilje nad ženama ima neposredne, kao i dugoročnije posljedice za žrtve, počinitelje, obitelji i zajednicu. Suradnja s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova KZŽ ukazala je na potrebu za pružanjem podrške žrtvama nasilja te dovela do osnivanja SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja u Krapinsko-zagorskoj županiji, koji je s radom započeo u 2012. godini.
S ciljem poboljšanja položaja žena u svijetu rada, te utjecanja na politike i zakone koji reguliraju radna i socijalna prava, provodimo radionice za nezaposlene žene, seminare za poslodavce o rodnoj jednakosti i kampanje kojima želimo ukazati na diskriminatoran položaj žena u svijetu rada. Pokrenule smo besplatno pravno savjetovalište koje pomaže ženama u ostvarenju radnih i socijalnih prava te internetski portal Radnica.org, kojim prokazujemo diskriminatorne prakse. Već 7 godina kontinuirano provodimo grupe podrške za nezaposlene žene s ciljem osnaživanja dugotrajno nezaposlenih žena u procesu traženja posla, kao i u procesu samozapošljavanja. Do sada je više od 200 žena sudjelovalo u spomenutim grupama.
Od važnijih rezultata programa ističemo kreiranje virtualne rodno osviještene kompanije, s idejom da se interaktivnim virtualnim alatom poslodavcima prikažu smjernice o mjerama za kvalitetniju integraciju žena u radnu sredinu te priručnik-mapu “Kutija s alatima za zapošljavanje“, koji nezaposlenim ženama olakšava proces traženja posla. Programe provodimo i na europskoj razini u suradnji s partnerima iz drugih zemalja.
Paketi poslani političkim strankama u sklopu kampanja za povećanje broja žena na mjestima odlučivanja
U okviru programa Društveni aktivizam i politički procesi promičemo aktivno sudjelovanje građana, a posebice žena i mladih, u procesima donošenja odluka, kao i odgovorno kreiranje te provođenje javnih politika koje će uvažavati rodnu perspektivu. Kroz program izrađujemo analize i preporuke za unaprjeđenje zaštite prava žena, kao i analize i preporuke za političku participaciju žena i mladih, sudjelujemo u radnim grupama i tijelima kroz koje se kreiraju javne politike, a provodimo i edukacije s ciljem unaprjeđenja vještina i osnaživanja ciljanih grupa – posebice žena angažiranih u lokalnim zajednicama. Kontinuirano zagovaramo unaprjeđenje sudjelovanja žena u procesima donošenja odluka te zajedno s drugim ženskim/feminističkim organizacijama provodimo kampanje i zagovaramo dosljedno provođenje rodno osviještene politike te implementaciju kvota za žene.
Provodimo edukacije o ravnopravnosti spolova te smo u suradnji s institucijama i drugim ženskim/feminističkim organizacijama educirale više od 300 članova i članica županijskih povjerenstava za provođenje rodno osviještene politike, kao i više od 200 žena aktivnih u politici i organizacijama civilnog društva koje smo osnažile za aktivno sudjelovanje u političkim procesima. Izdale smo i publikacije na temu provođenja rodno osviještene politike – “Rodna perspektiva u politici i praksi“ i “ROZA – Rodna ravnopravnost u lokalnim zajednicama“, dok je akcija Stup srama s izborom najseksističke izjave hrvatskih političara, koje provodimo prije svakih izbora, postigla široku javnu prepoznatljivost.”Stup srama” prepoznat je od strane Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE) kao primjer dobre prakse u promicanju političke participacije žena a u obrazloženju se navodi kako je ulična akcija Stup srama doprinjela podizanju vidljivosti slabe zastupljenosti žena na kandidacijskim listama tokom izborne kampanje te doprinijela stavljanju ovog pitanja u fokus javnosti.
2009. godine pokrenule smo internetski portal Libela.org kao aktivistički alat za promicanje rodne ravnopravnosti u javnosti. LIBELA je portal o rodu, spolu i demokraciji posvećen praćenju realiteta i kritičkom propitivanju demokratskih i socijalnih praksi iz rodne perspektive, s naglaskom na povećanje vidljivosti društvenog, političkog i kulturnog angažmana marginaliziranih društvenih skupina. LIBELA otvara nove teme i prakse, zagovarajući ljudska prava s naglaskom na zanemarena socijalna prava, dekonstruira rodne stereotipe i seksizam te promiče građanski aktivizam i društvenu promjenu. Na portalu je angažirano stotinjak volonterki te se LIBELA profilirala kao platforma za edukaciju i osnaživanje mladih novinara/ki.
Cilj programa Spol, rod i seksualna prava je promicanje rodne ravnopravnosti među mladima, kao i poticanje uključivanja muškaraca u postizanje rodne ravnopravnosti. Smatramo da rodna ravnopravnost doprinosi kvaliteti života i treba je promicati kao javno dobro. U okviru programa radimo na prevenciji i suzbijanju rodno uvjetovanog nasilja te podizanju svijesti javnosti o potrebi uklanjanja rodnih stereotipa i ostalih uzroka rodno uvjetovanog nasilja. Kroz različite aktivnosti radimo na uključivanju rodne perspektive u programe prevencije nasilja među mladima. Također, jedan od ciljeva programa je unaprjeđenje zaštite i promicanje seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja.
Prosvjedom pred Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi mladi traže osnivanje Savjetovališta za mlade o seksualnom i reproduktivnom zdravlju
Prva smo udruga na području RH, i među prvima u regiji, koja se sustavno bavila senzibiliziranjem mladih za pitanja roda i spola te prevencijom nasilja u adolescentskim vezama. Koristeći vlastita iskustva, teorijska znanja te rezultate naših istraživanja, osmislile/i smo edukacijske programe te izdali/e priručnike za rad s mladima; kao što su “Spol i rod pod povećalom“, “Bolje spriječiti nego liječiti“ i “SEX NA EX“, koji se koriste u Hrvatskoj, BiH, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori i Bugarskoj. Sudjelovale smo u provođenju međunarodnih projekata koji su bili usmjereni na širenje dobrih praksi te razvoj novih programa i edukacijskih paketa. Edukaciju edukatora/ica završilo je oko 600 stručnjaka/inja, a imamo mrežu profesora/ica u institucijama formalnog obrazovanja koji rade s učenicima/ama. Osim odraslih, u edukaciji edukatora/ica sudjeluju i vršnjački edukatori/ce.
Kontinuirano upozoravamo na nedostatak usluga i informacija o seksualnom i reproduktivnom zdravlju te se zalažemo za seksualnu edukaciju u školama koja će uvažavati ljudska prava i otvaranje youth-friendly klinika i savjetovališta za mlade. Nakon višegodišnjeg zagovaranja prepoznata je važnost uklanjanja rodnih stereotipa iz udžbenika i cjelokupnog obrazovnog sustava, a rodna ravnopravnost i prevencija nasilja u vezama su sastavni dio zdravstvenog te građanskog odgoja i obrazovanja.
Istraživanje Muškarci i rodna ravnopravnost prvo je istraživanje o stavovima/ponašanjima muškaraca u Hrvatskoj koji se tiču rodne ravnopravnosti, provedeno u sklopu velikog međunarodnog istraživanja. Rezultati predstavljaju osnovu za oblikovanje javnih politika i programa koji će doprinijeti ostvarenju ravnopravnosti između muškaraca i žena te olakšati muškarcima da žive rodnu ravnopravnost.
Projekt Šutnja nije zlato, koji je za cilj imao prevenciju rodno uvjetovanog nasilja, a realiziran u suradnji s udrugom O.M.G., dobio je međunarodnu nagradu ERSTE banke za društvenu integraciju 2009. godine u Bukureštu te je izabran kao jedan od primjera dobre prakse rada na prevenciji obiteljskog nasilja u Europskoj uniji. Također, Europski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE) kao primjer dobre prakse u radu na prevenciji rodno-uvjetovanog nasilja proglasio je upravo projekt “Šutnja nije zlato”. Internetska stranica SEZAM je 2002. godine na festivalu “Mediji i zdravlje” proglašena najboljom stranicom koja pruža mladima točne i jasne informacije o seksualnosti i odnosima među spolovima. Nagradu je dodijelila Škola narodnog zdravlja “Andrija Štampar” i Ministarstvo zdravstva.
Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela
Cilj projekta je pružanje pomoći i podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela te promoviranja prava koja žrtve i svjedoci imaju prije, tijekom i nakon postupka kako bi što lakše prošli kroz traumatično iskustvo, a s ciljem sprečavanja njihove daljnje viktimizacije.