CESI

Ženska ljudska prava

Žene i vođenje

Cilj projekta i opis edukacije

Cilj projekta je jačanje liderskih sposobnosti, čime želimo unaprijediti znanja i vještine vođenja onih žena koje su uključene u rad na razvoju zajednice i osobno su angažirane u političkom i civilnom sektoru, potaknuti ih da preuzimaju vodeće uloge u svojim zajednicama, pa time i povećavati svijest o ravnopravnosti spolova kako bi se mijenjali stavovi o problemu i pitanju neravnopravnosti žena i muškaraca u Hrvatskoj što doprinosi demokratizaciji društvenih odnosa i ukazivanju na dvostruke uloge žena u društvu.

Seminari uključuju kombinaciju interaktivnog i predavačkog pristupa rada, prezentacije i rada u malim grupama čime se potiče aktivno sudjelovanje i razmjena znanja. Metode su bazirane na principu učenja za odrasle, što znači da se nova znanja i vještine izgrađuju na osnovi već postojećih.

Ususret lokalnim izborima 2009. godine - Liderice u lokalnim zajednicama

U susret lokalnim izborima provodimo niz aktivnosti koje imaju za cilj unaprijediti sudjelovanje žena, a napose mladih žena u predstojećim izborima. U tu svrhu do lokalnih izbora organizirati ćemo edukacije za političarke u obliku jednodnevnih radionica i trodnevnih seminara, pokrenuti web portal koji će promovirati i zagovarati političku participaciju žena, izdati brošure na teme političke participacije mladih žena i provođenja rodno osviještene politike na lokalnoj razini te provesti desetke lokalnih akcija sa svrhom zagovaranja političke participacije žena i provođenja rodno osviještenih politika.

Unapređenje sudjelovanja žena u izbornoj kampanji za parlamentarne izbore 2007. godine u Republici Hrvatskoj

Cilj projekta je unaprijediti sudjelovanje žena u izbornoj kampanji za parlamentarne izbore 2007. godine u Hrvatskoj. Projektom želimo povećati mogućnosti i vještine političarki za sudjelovanje u izbornim kampanjama, analizirati položaj žena i obraćanje njihovim potrebama u kampanji, povećati vidljivost kandidatkinja na izbornim listama te izraditi okvir za povećanje vidljivosti žena u izbornim kampanjama.
Glavne aktivnosti projekta su edukacija političarki za javni nastup i odnose s medijima, analiza razumijevanja ravnopravnosti spolova političkih stranaka te analiza položaja žena u izbornoj kampanji, izrada informativno-edukacijske web stranice o sudjelovanju žena u izborima http://www.izbori.cesi.hr/ te izrada preporuka za povećanje sudjelovanja žena u izbornim kampanjama. Projekt će se realizirati u periodu 1.7.-31.12. 2007. uz financijsku potporu Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH.

Aktivnosti i teme seminara za četvrtu grupu u 2007.-2008. godini

U partnerstvu s Norveškom narodnom pomoći (Norwegian People's Aid) već drugu godinu provodimo program Žene to mogu. Projekt "Mlade Žene To Mogu" ima za cilj osnaživanje i unapređivanje položaja mladih žena u političkim strankama i organizacijama civilnog društva te poticanje žena na aktivnije sudjelovanje u političkom i društvenom životu lokalnih zajednica. Ovim projektom želimo potaknuti mlade žene da zajedno rade na problemima lokalnih zajednica te unaprijede ravnopravnost spolova u svojim organizacijama. Također želimo povećati senzibilitet lokalnih zajednica za pitanja ravnopravnosti spolova te potaknuti razumijevanje i suradnju između političkih stranaka i civilnog društva. U projektu sudjeluje 20 mladih žena iz 6 političkih stranaka i 8 organizacija civilnog društva.

Opis projekta
Projekt će se provoditi devet mjeseci tijekom 2007. i 2008. godine kroz aktivnosti koje obuhvaćaju edukacijski seminar na principu treninga za trenerice, lokalne seminare samih sudionica, izvođenje lokalnih akcija te evaluacijski seminar.
Edukacijski seminar u trajanju od 4 dana koncipiran je kao trening za trenerice s iskusnim trenericama i predavačicama koje će omogućiti sudionicama da steknu znanja i vještine iz sljedećih područja:
- jednake mogućnosti i ravnopravnost spolova (ženska ljudska prava, institucionalni mehanizmi),
- vještine vođenja,
- komunikacijske vještine, facilitatorske vještine, prezentacijske vještine, vještine javnog nastupa.

Sudionice projekta održati će lokalne seminare za žene iz svoje lokalne zajednice tijekom kojih će prenijeti znanja i vještine stečene na edukacijskom seminaru te osmisliti lokalne akcije ovisno o potrebama svojih zajednica. Evalucijski seminar u trajanju od dva dana na kraju će projekta okupiti sve sudionice koje će prezentirati svoje lokalne akcije te analizirati i ocijeniti ukupan projekt.

Na kraju projekta sve sudionice dobivaju certifikat Norveške narodne pomoći i CESI-ja te su osposobljene za provođenje edukacijskog programa "Žene to mogu".

Aktivnosti i teme seminara za treću grupu 2006.-2007. godini

U partnerstvu s Norwegian People's Aid (NPA) provodimo projekt pod nazivom Žene liderice u lokalnim zajednicama. Projekt Žene liderice u lokalnim zajednicama prilagođena je verzija programa Žene to mogu, a sukladno iskustvu koje je CESI stekla prilikom provođenja vlastitog projekta edukacije liderica iz različitih sektora. Cilj projekta je osnaživanje i unapređivanje položaja žena u političkim strankama te poticanje žena na aktivnije sudjelovanje u lokalnoj zajednici i politici.

Sudionice projekta su 22 žene iz 10 parlamentarnih stranaka, dolaze iz svih hrvatskih regija te su mnoge od njih članice gradskih gradskih vijeća i županijskih skupština, te članice županijskih i gradskih poglavarstava.

Projekt se provodi kroz aktivnosti koje obuhvaćaju edukacijski seminar na principu treninga za trenerice, lokalne seminare, lokalne akcije te evaluacijski seminar.

Edukacijski seminar održan je u studenom 2006. godine u Krapinskim Toplicama. Bio je koncipiran kao trening s iskusnim trenericama i predavačicama iz Norveške i Hrvatske, a tijekom kojeg su sudionice stekle znanja i vještine iz sljedećih područja:

  • jednake mogućnosti i ravnopravnost spolova (ženska prava, institucionalni mehanizmi, rodna ravnopravnost),
  • vještine vođenja,
  • komunikacijske vještine, prezentacijske vještine, izgradnja mreža i tehnike dominacije.

Sve sudionice projekta održati će lokalne seminare za žene iz svoje lokalne zajednice tijekom kojih će prenjeti znanja i vještine stečene na edukacijskom seminaru te u suradnji s njima osmisliti lokalne akcije ovisno o potrebama njihovih zajednica. Time se želi potaknuti žene da zajedno rade na problemima lokalnih zajednica te unaprijede ravnopravnost spolova u lokalnim organizacijama političkih stranaka i predstavničkim tijelima lokalne samouprave. Također, želi se povećati senzibilitet lokalnih zajednica za pitanja ravnopravnosti spolova te potaknuti suradnju između političkih stranaka i civilnog društva.

Na kraju projekta održati će se evalucijski seminar u trajanju od dva dana na kojem će sve sudionice prezentirati svoje lokalne akcije i njihov učinak te analizirati uspjeh projekta.

Aktivnosti i teme seminara za drugu grupu 2005.-2006. godini

Projekt je koncipiran kroz ciklus treninga s iskusnim trenericama koje će omogućiti sudionicama da steknu znanje i uvide u sljedeća područja:

  • jednake mogućnosti i ravnopravnost spolova (ženska prava, institucionalni mehanizmi, rodna analiza),
  • vještine vođenja – osnovni koncepti,
  • komunikacijske vještine, facilitatorske vještine, prezentacijske vještine, izgradnja koalicija i socijalna mobilizacija.

U drugoj fazi projekta sudionice su uz podršku CESI, primjenjujući stečena znanja i vještine, osmislile akciju u svojoj zajednici.

U završnoj fazi projekta tiskan je priručnik u kojem su sakupljena iskustva stečena tijekom edukacije koja mogu koristiti svim ženama u daljnjem radu na poboljšanju ravnopravnosti spolova i razvijanju liderskih vještina.

Profil potencijalnih sudionica

Edukacija je prvenstveno namijenjena ženama koje već posjeduju svijest o važnosti i odgovornosti pojedinaca i pojedinki za rješavanje problema u društvu i koje smatraju da imaju energije i interesa da budu inicijatorice promjena.

Sudionice su bile iz Pule, Pazina, Zagreba, Gospića, Splita, Samobora, Ivanić Grada, Rijeke, Kutine, Siska, Krapine, Varaždina. Članice su političkih stranaka, lokalnih povjerenstava za ravnopravnost spolova, sindikata i nevladinih organizacija, angažirane u različitim područjima koja uključuju zaštitu i promociju ljudskih prava te posebno prava pacijenata, djece, žena, osoba s posebnim potrebama: Snježana Sabo, Sania Šavora, Mirjana Galo, Vesna Franelić, Sanja Tomašinec-Korica, Ana Gregurović, Irene Gregorović-Filipčić, Nikolina Herceg, Jelena Mušterić, Daniela Jovanova Ivanković, Jadranka Apostolovski, Renata Jelušić, Silvija Stanić, Meira Rusković, Kristina Hećimović, Veronika Mikić, Anita Špalj, Danica Eškić, Tihana Belužić, Anđelka Bjedov.

Održana su dva modula veljači i travnju 2006. u Tuheljskim toplicama i Puli, a znanja i vještine prenosile su iskusne edukatorice, profesionalke u svom poslu i dugogodišnje aktivistice u borbi za ženska prava i društvene promjene: Aida Bagić, Vesna Kesić, Borjanka Metikoš, Biserka Momčinović, Gordana Obradović, Gordana Simonović, Vesna Teršelić i Branka Žužić.

Aktivnosti u 2003. god.

Kroz ciklus treninga, grupa od 20 žena imala je priliku steći znanje i vještine o raznim aspektima organiziranja i strukturiranja ženskih organizacija, trenerske metodologije, istraživanja potreba zajednice, javnog zagovaranja raznih opcija rješavanja problema u zajednici, ženskih ljudskih prava, te medijskih nastupa.

Prvi dio treninga za trenerice odvijao se u vremenskom razdoblju od šest mjesec kroz četiri modula, prvi je bio u siječnju 2003. U drugoj fazi projekta educirane trenerice su uz mentorstvo i podršku CESI, organizirale radionice i na taj način mobilizirale žene u lokalnim zajednicama za rad na konkretnim problemima. Na kraju cijelog ciklusa organiziran je trening na kojem je napravljena procjena dosadašnjih edukacija, dobio uvid u stečene vještine i znanja te sagledale daljnje pretpostavke za provođenje projekta.

U završnoj fazi projekta projektni tim je prikupio materijale, osmislio i pripremio priručnik u kojem su sakupljena sva znanja i iskustva stečena tijekom edukacije, korisna kako sudionicama projekta, tako i drugim ženama u Hrvatskoj i regiji. Priručnik pod nazivom Žene i vođenje tiskan je i predstavljen javnosti.

Realizacija akcijskih planova žena sudionica projekta "Žene i vođenje"

Sudionice projekta koje su završile šestomjesečnu edukaciju iz sadržaja vezanih uz socijalnu, političku i ekonomsku promociju žena na značajnije pozicije u društvu tijekom drugog dijela realizacije projekta uspješno su ostvarile sljedeće akcije u razdoblju od rujna 2003. pa do kraja godine:

  • U Puli je održana radionica na temu Ekonomsko osnaživanje žena. Nazočne su bile predstavnice gradova i općina. Cilj radionice je bio unaprijediti sudjelovanje institucija lokalne uprave koje mogu utjecati na poticanje ženskog poduzetništva te iznaći moduse zajedničke suradnje svih segmenata zainteresiranih za problematiku.
  • Također je u Puli sudionica treninga organizirala Hand made fest. Na Festu je bilo 75 izlagača od čega 80% žena. Zastupljene su bile sve regije u Hrvatskoj tako da je značaj manifestacije imao međužupanijski značaj. Uključene su bile osobe svih dobnih skupina kao i pojedinci/ke sa posebnim potrebama. Kako je Fest bio prodajnog karaktera pružio je priliku izlagačima i izlagačicama da osim razmjene iskustava te predstavljanja proizvoda javnosti, plasiraju svoje proizvode i na tržištu. Zbog iznimne uspješnosti Festa odlučeno je da se organizira i sljedeće godine te da treba ići k tome da kao takav postane tradicionalan.
  • Sudionica, koordinatorica Ženske inicijative SDF-a, organizirala je radionicu o ispitivanju potreba za novoosnovanu žensku grupu u Plaškom. Grupa se tijekom radionice homogenizirala a temeljem istraženih potreba zaključeno je da su njihovi interesi vezani uz ekonomsko osamostaljivanje žena.
  • Održana je i tribina o ekonomskom osnaživanju žena i mogućnostima sadnje ljekovitog bilja na području te općine. Tribina je bila dobro posjećena i iskazan je interes od strane šireg dijela populacije općine da sudjeluje u projektu koji bi trebao uslijediti nakon početnih priprema.
  • Sudionica iz zadarske udruge Eko-Zadar organizirala je tri radionice na temu Revitalizacija zadarskog zaleđa. Edukacija je bila iznimno dobro posjećena prvenstveno od strane malih poduzetnika koji se bave, ili imaju namjeru baviti se, djelatnostima specifičnim za to područje, uzgojem ljekovitog bilja, te pčelarstvom. Edukacija je obuhvatila razne aspekte problematike, od tehnologije bavljenja određenom djelatnošću, do izrade poslovnog plana.
  • Na temelju edukacije izrađena je web stranica i izdana brošura koja sadrži sve relevantne informacije vezane za malo poduzetništvo u Zadarskoj regiji.
  • Najmlađa sudionica je studentica sociologije aktivna u udruzi Špica, koja se bavi aktivnostima vezanim uz prevenciju konzumiranja droge kod mladih. Kako dosad u djelatnostima udruge nije bio zastupljen aspekt koji pokriva specifične probleme djevojaka iz te populacije, mlada liderica je održala dva treninga na temu rodno osvještavanje i strateško planiranje udruge. Osim toga, na website-u udruge je kao dio site-a postavila GIRLS INFO na kojem mlade djevojke mogu dobiti specifične informacije vezane uz njih.
  • Sudionica iz Vukovarskog instituta za mirovna istraživanja dugo se bavila idejom kako unaprijediti i osmisliti aktivnosti žena i ženskih udruga na području Vukovara. Edukacija koju je prošla kroz WLP pomogla joj je u tome te je organizirala okrugle stolove na temu Žensko organiziranje u Slavoniji - nekad i sad, i to u Vukovaru, Dalju i Bijelom Brdu. Na kraju je uslijedila izložba radova ženskih udruga sa područja regije koja je imala humanitarni karakter.
  • Iako Ženska inicijativa SDF-a Knin postoji od 2002., inicijativa se aktivirala u veljači 2003. Sudionica koja je pohađala edukaciju u okviru svojih aktivnosti osmislila je i provela radionicu na temu Ekonomsko osnaživanje žena na kojoj je potvrđeno da je bazični interes žena tog kraja postići ekonomsko osnaživanje. Slijedom te radionice održan je i okrugli stol na kojem se raspravljalo o svim aspektima realizacije projekta Mogućnosti uzgoja ljekovitog bilja u Kninu i Kninskom zaleđu. Iskazani interes prisutnih je bio vrlo velik i projekt je na putu svoje realizacije.
  • U okviru projekta sudionica iz Splita je zajedno sa svojim kolegicama radila na osnivanju i osmišljavanju djelatnosti udruge Domine koja bazično ima za cilj promociju ženskih ljudskih prava i društvenog angažmana žena. U skladu s time organizirana je i provedena radionica za žene iz političkih stranaka Senzibilizacija žena za društveni i politički angažman. Nakon radionice koja je bila iznimno dobro prihvaćena od strane sudionica, voditeljice su zamoljene da nastave s takvim tipom aktivnosti te će sljedeće radionice za žene iz političkih stranaka uslijediti.
  • U vrijeme prije parlamentarnih izbora Domine su organizirale tribinu na temu Politička participacija žena koja je imala odjeka u javnosti i služi kao izvjesni putokaz za buduća djelovanja novih splitskih aktivistkinja.
  • Sudionica, jedna od onih koje su potaknute edukacijom kroz koju su prošle, osnovala je žensku grupu O.S.E., organizirala je radionicu za članice novoosnovane grupe na temu Ženskog organiziranja. O.S.E. su već u dobroj mjeri stekle renome u lokalnim zadarskim okvirima i kao grupu za promociju ženskih ljudskih prva pozivaju ih u lokalne medije da komentiraju teme vezane uz žene. Osim tih aktivnosti, O.S.E. djeluju i kroz program rodnog osvještavanja za mlade te su uspjele u zadarskoj privatnoj gimnaziji organizirati edukaciju za učenike/ce i za profesorice te namjeravaju nastaviti u tom smjeru.
  • Bivša članica grupe Stope nade iz Donjeg Lapca nakon ukidanja podružnica Stopa nade osnovala je vlastitu žensku udrugu Staze i ima namjeru temeljem istraživanja potreba zajednice baviti se radom sa starijim osobama te povratničkom populacijom. Za članice svoje udruge u Donjem Lapcu, ali i za članice iz Srba organizirala je i provela radionicu na temu Javno zagovaranje.
  • Sudionice iz Obrovca, od kojih je jedna bila članica podružnice Stopa nade u Obrovcu a druga podružnice ZaMirNet-a, osnovale su novu žensku udrugu Degenija. Tijekom realizacije svojih aktivnosti dosad su organizirale okrugli stol kojemu je bio cilj povezivanje sa predstavnicima/ama lokalnih vlasti i dobivanje njihove potpore u daljnjem radu.

Članice CESI-a sudjelovale na LFA seminaru

Članice CESI-a sudjelovale su na LFA (Logical Framework Approach) seminaru u organizaciji Norwegian People's Aid koji se održao u Beogradu od 14. - 17. rujna 2006. godine, a koji je organiziran za partnerske organizacije NPA-a u "Women Can Do It" programu.

Od ove godine CESI je partnerska organizacije NPA (Norwegian People's Aid) u programu "Women can do it". "Women can do it" je program čiji je cilj osnaživanje žena kroz političku edukaciju i usvajanje vještina vođenja, a nastao je i implementira se suradnjom NPA, Norveške laburističke stranke i lokalnih partnerskih organizacija. Ideja vodilja programa je unaprijediti položaj žena i osnažiti ih za preuzimanje ključnih društvenih i političkih položaja, a u svrhu postizanja ravnopravnosti spolova u društvenom i političkom životu. CESI se uključila u program svojim projektom "Žene liderice u lokalnim zajednicama" koji je namijenjen ženama u političkim strankama, aktivnima u svojim lokalnim zajednicama. Želimo potaknuti žene da zajedno rade na problemima lokalnih zajednica te unaprijede ravnopravnost spolova u lokalnim organizacijama političkih stranaka i predstavničkim tijelima lokalne samouprave. Također ovim projektom želimo povećati senzibilitet lokalnih zajednica za pitanja ravnopravnosti spolova te potaknuti suradnju između političkih stranaka i civilnog društva. Projekt će trajati osam mjeseci te će u njemu sudjelovati, direktno i indirektno, oko tristo žena iz različitih dijelova Hrvatske.