04.05.2011. 09:55:35
Milijun potpisa za REKOM
U svim krajevima bivše SFRJ 26. travnja počelo je prikupljanje milijun potpisa podrške osnivanju neovisne međudržavne regionalne komisije, REKOM. Komisija će biti zadužena utvrditi činjenice o svim žrtvama ratova 1991.-2001. godine na području bivše Jugoslavije, kao i o svim teškim kršenjima ljudskih prava tijekom, nakon ili u vezi s tim ratovima. Prijedlog Statuta REKOM-a ove je godine usvojila 4. Skupština Koalicije za REKOM čija je i CESI članica.
Sakupljanje potpisa podrške organizira Inicijativa mladih za ljudska prava uz pomoć desetak nevladinih organizacija i 2000 volontera i volonterki.
Svečani početak potpisivanja izvršen je simbolično, u pet minuta do dvanaest, istovremeno u Banja Luci, Beogradu, Ljubljani, Nišu, Pančevu, Podgorici, Prištini, Sarajevu, Skopju, Tuzli, Vranju i Zagrebu, s tim da će se akcija proširiti na veliki broja gradova regije, a potpis se može dati i putem internetskog obrasca na stranici Koalicije za REKOM http://support.zarekom.org/intro.php.
Potpisi podrške bit će prikupljani do 6. lipnja, kada će, zajedno sa Prijedlogom Statuta REKOM-a, biti predani predsjednicima, vladama i parlamentima svih država u regiji.






