Naša web stranica koristi kolačiće za poboljšanje i personaliziranje vašeg iskustva. Naša web stranica također može sadržavati kolačiće trećih strana poput Google Adsense, Google Analytics, Youtube. Korištenjem web stranice pristajete na upotrebu kolačića.
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje je ženska, feministička, neprofitna udruga osnovana na Međunarodni dan žena – 8. ožujka 1997. godine – kao odgovor na probleme kršenja ljudskih prava, posebice ženskih i manjinskih prava, probleme militarizma, nacionalizma te pada ekonomskog standarda u poslijeratnom periodu. CESI su osnovale aktivistice i članice ženskih i mirovnih inicijativa s dugogodišnjim iskustvom u radu sa ženama koje su preživjele traume rata. Uži tim ima 20 članica, a velik broj suradnica i volontera/ki svojim radom doprinosi razvoju i ostvarenju naših ciljeva.
Misija
CESI je feministička organizacija koja se zalaže za unaprjeđenje društvenog položaja žena te ostvarenje spolne i rodne ravnopravnosti, kao i za puno provođenje svih zakona i međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava. Razvoj civilnog društva smatramo važnim preduvjetom razvoja demokratskog društva.
Vizija
Republika Hrvatska je demokratsko, socijalno pravedno društvo u kojem sve osobe uživaju jednaka prava i imaju jednake mogućnosti za ostvarivanje svojih potencijala te ravnopravno sudjeluju u svim aspektima društvenog, političkog, kulturnog i ekonomskog života. CESI je feministička organizacija koja kroz stručna znanja i vještine potiče usavršavanje, razvoj i osnaživanje svih društvenih aktera za pravedno društvo.
Vrijednosti i principi djelovanja
CESI svoje djelovanje zasniva na radu za opće dobro, a u skladu s vrijednostima feminizma, nenasilja, ravnopravnosti, tolerancije, uvažavanja različitosti, solidarnosti te jednakih mogućnosti. Društvene promjene koje vode ka pravednijem i odgovornijem društvu te socijalna osjetljivost važne su odrednice za koje se zalažemo u svom djelovanju.
Kao organizacija razvijamo znanje, fleksibilnost i spremnost na suradnju te potičemo na doprinos svake osobe u zajedničkom djelovanju. Konstantno promišljanje feminističke teorije i prakse osobine su koje njegujemo kao pojedinci/ke i kao članovi/ice tima.
U okviru programa Društveni aktivizam i politički procesi pokrećemo aktivnosti povezivanja žena iz civilnog sektora. Želimo otvoriti prostor poveziv...
Unutar našeg izdavaštva produciramo brošure i priručnike, analize i istraživanja, spotove i filmove, informativne letke i web stranice.
Posjetite neke od naših web stranica putem poveznica na desnoj strani, a klikom na "saznajte više" informirajte se o našim ostalim izdavačkim aktivnostima i projektima!
"SEZAM - Seksualna Edukacija ZA Mlade" je prva web stranica za mlade koja obrađuje teme seksualnosti i rodne ravnopravnosti na edukativan i informativan način.
Knjižni fond obuhvaća oko 1000 naslova širokog raspona tema kao što su: feminizam, ženska povijest, ženska ljudska prava, civilno društvo, spol i rod, žensko zdravlje, reproduktivno zdravlje i seksualnost adolescenata, nasilje, književnost, umjetnost, kultura, politika, sociologija, mediji, zakoni, psihologija, menadžment, organizacijski razvoj, itd.
Ravnopravnost između žena i muškaraca nije odvojeno pitanje žena, već je uvjet društvene pravde i jedini put izgradnje samoodrživog, pravednog i razvijenog društva, te ostvarivanja ljudskih prava unutar njega.
Naši programi
Socijalna pravda i jednake mogućnosti
Društveni aktivizam i politički procesi
Spol, rod i seksualna prava
Socijalna pravda i jednake mogućnosti
Aktivnostima u okviru programa Socijalna pravda i jednake mogućnosti želimo utjecati na poboljšanje društvenog i ekonomskog položaja ranjivih skupina, s ciljem stvaranja pravednijeg društva. Posebice radimo na poboljšanju položaja žena u svijetu rada te suzbijanju nasilja nad ženama.
Nasilje nad ženama ima neposredne, kao i dugoročnije posljedice za žrtve, počinitelje, obitelji i zajednicu. Suradnja s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova KZŽ ukazala je na potrebu za pružanjem podrške žrtvama nasilja te dovela do osnivanja SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja u Krapinsko-zagorskoj županiji, koji je s radom započeo u 2012. godini.
S ciljem poboljšanja položaja žena u svijetu rada, te utjecanja na politike i zakone koji reguliraju radna i socijalna prava, provodimo radionice za nezaposlene žene, seminare za poslodavce o rodnoj jednakosti i kampanje kojima želimo ukazati na diskriminatoran položaj žena u svijetu rada. Pokrenule smo besplatno pravno savjetovalište koje pomaže ženama u ostvarenju radnih i socijalnih prava te internetski portal Radnica.org, kojim prokazujemo diskriminatorne prakse. Već 7 godina kontinuirano provodimo grupe podrške za nezaposlene žene s ciljem osnaživanja dugotrajno nezaposlenih žena u procesu traženja posla, kao i u procesu samozapošljavanja. Do sada je više od 200 žena sudjelovalo u spomenutim grupama.
Od važnijih rezultata programa ističemo kreiranje virtualne rodno osviještene kompanije, s idejom da se interaktivnim virtualnim alatom poslodavcima prikažu smjernice o mjerama za kvalitetniju integraciju žena u radnu sredinu te priručnik-mapu “Kutija s alatima za zapošljavanje“, koji nezaposlenim ženama olakšava proces traženja posla. Programe provodimo i na europskoj razini u suradnji s partnerima iz drugih zemalja.
Paketi poslani političkim strankama u sklopu kampanja za povećanje broja žena na mjestima odlučivanja
U okviru programa Društveni aktivizam i politički procesi promičemo aktivno sudjelovanje građana, a posebice žena i mladih, u procesima donošenja odluka, kao i odgovorno kreiranje te provođenje javnih politika koje će uvažavati rodnu perspektivu. Kroz program izrađujemo analize i preporuke za unaprjeđenje zaštite prava žena, kao i analize i preporuke za političku participaciju žena i mladih, sudjelujemo u radnim grupama i tijelima kroz koje se kreiraju javne politike, a provodimo i edukacije s ciljem unaprjeđenja vještina i osnaživanja ciljanih grupa – posebice žena angažiranih u lokalnim zajednicama. Kontinuirano zagovaramo unaprjeđenje sudjelovanja žena u procesima donošenja odluka te zajedno s drugim ženskim/feminističkim organizacijama provodimo kampanje i zagovaramo dosljedno provođenje rodno osviještene politike te implementaciju kvota za žene.
Provodimo edukacije o ravnopravnosti spolova te smo u suradnji s institucijama i drugim ženskim/feminističkim organizacijama educirale više od 300 članova i članica županijskih povjerenstava za provođenje rodno osviještene politike, kao i više od 200 žena aktivnih u politici i organizacijama civilnog društva koje smo osnažile za aktivno sudjelovanje u političkim procesima. Izdale smo i publikacije na temu provođenja rodno osviještene politike – “Rodna perspektiva u politici i praksi“ i “ROZA – Rodna ravnopravnost u lokalnim zajednicama“, dok je akcija Stup srama s izborom najseksističke izjave hrvatskih političara, koje provodimo prije svakih izbora, postigla široku javnu prepoznatljivost.”Stup srama” prepoznat je od strane Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE) kao primjer dobre prakse u promicanju političke participacije žena a u obrazloženju se navodi kako je ulična akcija Stup srama doprinjela podizanju vidljivosti slabe zastupljenosti žena na kandidacijskim listama tokom izborne kampanje te doprinijela stavljanju ovog pitanja u fokus javnosti.
2009. godine pokrenule smo internetski portal Libela.org kao aktivistički alat za promicanje rodne ravnopravnosti u javnosti. LIBELA je portal o rodu, spolu i demokraciji posvećen praćenju realiteta i kritičkom propitivanju demokratskih i socijalnih praksi iz rodne perspektive, s naglaskom na povećanje vidljivosti društvenog, političkog i kulturnog angažmana marginaliziranih društvenih skupina. LIBELA otvara nove teme i prakse, zagovarajući ljudska prava s naglaskom na zanemarena socijalna prava, dekonstruira rodne stereotipe i seksizam te promiče građanski aktivizam i društvenu promjenu. Na portalu je angažirano stotinjak volonterki te se LIBELA profilirala kao platforma za edukaciju i osnaživanje mladih novinara/ki.
Cilj programa Spol, rod i seksualna prava je promicanje rodne ravnopravnosti među mladima, kao i poticanje uključivanja muškaraca u postizanje rodne ravnopravnosti. Smatramo da rodna ravnopravnost doprinosi kvaliteti života i treba je promicati kao javno dobro. U okviru programa radimo na prevenciji i suzbijanju rodno uvjetovanog nasilja te podizanju svijesti javnosti o potrebi uklanjanja rodnih stereotipa i ostalih uzroka rodno uvjetovanog nasilja. Kroz različite aktivnosti radimo na uključivanju rodne perspektive u programe prevencije nasilja među mladima. Također, jedan od ciljeva programa je unaprjeđenje zaštite i promicanje seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja.
Prva smo udruga na području RH, i među prvima u regiji, koja se sustavno bavila senzibiliziranjem mladih za pitanja roda i spola te prevencijom nasilja u adolescentskim vezama. Koristeći vlastita iskustva, teorijska znanja te rezultate naših istraživanja, osmislile/i smo edukacijske programe te izdali/e priručnike za rad s mladima; kao što su “Spol i rod pod povećalom“, “Bolje spriječiti nego liječiti“ i “SEX NA EX“, koji se koriste u Hrvatskoj, BiH, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori i Bugarskoj. Sudjelovale smo u provođenju međunarodnih projekata koji su bili usmjereni na širenje dobrih praksi te razvoj novih programa i edukacijskih paketa. Edukaciju edukatora/ica završilo je oko 600 stručnjaka/inja, a imamo mrežu profesora/ica u institucijama formalnog obrazovanja koji rade s učenicima/ama. Osim odraslih, u edukaciji edukatora/ica sudjeluju i vršnjački edukatori/ce.
Kontinuirano upozoravamo na nedostatak usluga i informacija o seksualnom i reproduktivnom zdravlju te se zalažemo za seksualnu edukaciju u školama koja će uvažavati ljudska prava i otvaranje youth-friendly klinika i savjetovališta za mlade. Nakon višegodišnjeg zagovaranja prepoznata je važnost uklanjanja rodnih stereotipa iz udžbenika i cjelokupnog obrazovnog sustava, a rodna ravnopravnost i prevencija nasilja u vezama su sastavni dio zdravstvenog te građanskog odgoja i obrazovanja.
Istraživanje Muškarci i rodna ravnopravnost prvo je istraživanje o stavovima/ponašanjima muškaraca u Hrvatskoj koji se tiču rodne ravnopravnosti, provedeno u sklopu velikog međunarodnog istraživanja. Rezultati predstavljaju osnovu za oblikovanje javnih politika i programa koji će doprinijeti ostvarenju ravnopravnosti između muškaraca i žena te olakšati muškarcima da žive rodnu ravnopravnost.
Projekt Šutnja nije zlato, koji je za cilj imao prevenciju rodno uvjetovanog nasilja, a realiziran u suradnji s udrugom O.M.G., dobio je međunarodnu nagradu ERSTE banke za društvenu integraciju 2009. godine u Bukureštu te je izabran kao jedan od primjera dobre prakse rada na prevenciji obiteljskog nasilja u Europskoj uniji. Također, Europski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE) kao primjer dobre prakse u radu na prevenciji rodno-uvjetovanog nasilja proglasio je upravo projekt “Šutnja nije zlato”. Internetska stranica SEZAM je 2002. godine na festivalu “Mediji i zdravlje” proglašena najboljom stranicom koja pruža mladima točne i jasne informacije o seksualnosti i odnosima među spolovima. Nagradu je dodijelila Škola narodnog zdravlja “Andrija Štampar” i Ministarstvo zdravstva.
Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela
Cilj projekta je pružanje pomoći i podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela te promoviranja prava koja žrtve i svjedoci imaju prije, tijekom i nakon postupka kako bi što lakše prošli kroz traumatično iskustvo, a s ciljem sprečavanja njihove daljnje viktimizacije.